Terapie a komunikace

Snoezelen - MSE
Jedná se o metodu multismyslové stimulace, která se odehrává ve specificky upraveném příjemném prostředí, a která prokazatelně zlepšuje zdravotní stav klienta.
Snoezelen pozitivně ovlivňuje senzomotorickou, psychologickou, sociální i spirituální složku osobnosti člověka. Cílovou skupinou jsou všechny věkové kategorie. K základním principům práce ve Snoezelen prostředí patří vyváženost mezi relaxací a aktivací. Podporuje vnímání, stimulaci všech smyslů do jejich hloubky.
V rámci Snoezelen aktivit jsou využívány multisenzorické a kompenzační pomůcky, které terapeut v optimálním poměru klientovi nabízí s cílem jej motivovat, rozvíjet, uvolnit či aktivizovat. Cílem je během terapie probouzet radost a chuť spolupracovat.
Výhodou Snoezelenu je jeho multifunkčnost - speciálně připravené prostředí můžeme využít k relaxaci, poznávání a vytváření zkušeností, interakci a dalším cílům podle individuálních potřeb a přání klienta.
Metoda Snoezeln je určena zvláště klientům s těmito typy diagnóz:
- jedinci se speciálními potřebami (tělesné, mentální, smyslové i kombinované vady)
- jedinci s PAS (poruchy autistického spektra)
- duševní poruchy
- demence (např. Alzheimerův syndrom)
- neurologické poruchy (, Parkinsonův syndrom atd.
- poruchy chování a emocí
- syndrom ADHD, ADD a další

Bazální stimulace
Primárním cílem konceptu Bazální stimulace je stimulovat vnímání tělesného schématu a zabezpečit základní životní funkce, jako je například příjem potravy, dýchání, sebepéče, polohování, spánek, potřeba aktivity, dále smyslová stimulace a orální stimulace (senzorika dutiny ústní, orofaciálních svalů, svalu jazyka a chuťových vjemů).
Cílovou skupinou jsou všechny věkové kategorie.
Koncept Bazální stimulace je vhodný pro:
- předčasně narozené nezralé novorozence (neonatologická intenzivní péče)
- lidi s kombinovaným vrozeným tělesným a mentálním postižením
- děti a dospělé v intenzivní péči (neuromuskulární deficity z důvodu onemocnění nebo úrazu (úrazy mozku, cévní mozkové příhody, aj.))
- seniory, zejména s imobilitou a demencí
- pacienty v paliativní ošetřovatelské péči (hospicová péče, oddělení paliativní péče)
- v pedagogické praxi ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (speciální pedagogika)
Jednotlivé prvky konceptu podporují zlepšení či znovuzískání motorických a kognitivních schopností člověka. Bazální stimulace se orientuje na všechny oblasti lidských potřeb (Maslowova pyramida potřeb).

Muzikoterapie
Jedná se o uměleckou terapii jejímž hlavním nástrojem je hudba a rytmus.
Cílovou skupinou jsou všechny věkové kategorie.
Muzikoterapie ve své praxi využívá různé působení hudby k harmonizaci a léčení, rozvíjení komunikace a sociálních vztahů, tělesnému i emočnímu uvolnění, sebevyjádření i seberealizaci.
V muzikoterapii se setkáváme s nejrůznějšími hudebními nástroji, nejčastěji z přírodních materiálů. Většinou jsou používány takové nástroje a metody práce s nimi, které jsou přístupné pro všechny, a které tak umožňují tvořit hudbu bez nutnosti umět na ně hrát.

Logopedie
Logopedie jde udělat lépe a veseleji než jen jako papoušek stále dokola opakovat jednotlivá slova :-). Snažíme se dělat logopedii zábavnou tak, aby to bavilo nejen děti, ale i Vás rodiče. Budeme Vašimi průvodci, abyste procvičování doma zvládli hravě a v klidu.
- dechová cvičení
- oromotorika
- motorická cvičení
- rytmizace
- sluchové a zrakové vnímání
- nácvik jednotlivých hlásek

Metoda dobrého startu
Cílovou skupinou jsou děti ve věku 5 - 11 let. Metoda je určena dětem:
- s diagnózou specifických poruch učení
- v 1. a 2. třídě
- s odkladem školní docházky
- z minoritních skupin před zahájením výuky čtení, psaní a matematiky
- s potížemi v komunikaci a logopedickými potížemi
- s normálním psychomotorickým vývojem, kdy rozvoj této oblasti pomůže aktivizovat
- s poruchami vývoje, kdy upravuje nepravidelně se rozvíjející funkce
Jedná se o akusticko-.opticko-motorickou metodu. To znamená, že se postupně a nakonec současně rozvíjí složka zraková (rozlišování grafických znaků); pohybová (procvičování jemné i hrubé motoriky ke grafickým znakům) a sluchová (pracuje se s rytmem písniček).
Cílem metody je podpořit všestraný rozvoj, zdokonalit zrakovou, pohybovou a sluchovou složku, zdokonalit a pomoct vyhranit lateralizaci, zlepšit orientaci v tělesném schématu a prostoru.
Nosným prvkem je lidová písnička, která je pro každou lekci jiná. Náročnost jednotlivých lekcí (celkem jich je 25) se postupně zvyšuje. Rytmu, melodii a slovům písně odpovídají pohybová, řečová a grafomotorická cvičení.
Každé dítě má k dispozici svůj vlastní pracovní sešit. Je možné pracovat individuálně nebo ve skupině 1 - 2x týdně.

Komunikace
Komunikace je jednou z nejdůležitějších součástí našich životů. Někdy to ale nejde běžnou řečí, proto Vám rádi předáme naše zkušenosti jak komunikovat napříč věkovými kategoriemi. Naučíme Vás alternativní druhy komunikace a jejich zavedení do běžného života.
Pomůžeme Vám k rozvoji funkční komunikace.
- Znakový jazyk
- VOKS (výměnný obrázkový systém)
- Braillovo písmo
- Lormova abeceda
Pomůžeme Vám nastavit komunikaci s Vaším členem rodiny dle individuálních potřeb.